Jak przebiega utylizacja gruzu?

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Kogo dotyczy utylizacja gruzu?

Utylizacja gruz i to w jaki sposób przebiega jest tematem, który zainteresuje wszystkie osoby mające remont. W końcu gruz, czyli odpady o kodzie 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07 powstają przy okazji prawie każdych prac budowlanych.

I choć jest wiele nieczystości, które sprawiają więcej problemów niż zbite płytki ceramiczne, czy fragmenty cegieł to właśnie nadmiar gruzu potrafi nas wpędzić w niezłe problemy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zajmuje on sporo miejsca. Zalegające hałdy potrafią skutecznie opóźnić wszelkie działania lub popsuć efekt końcowy naszych starań. Jeśli więc nie chcemy być świadkami takich obrazków to warto pomyśleć o tym, gdzie wywieźć gruz lub co z nim zrobić. Bywa bowiem, że dla niektórych może on być prawdziwym wybawieniem. Przejdźmy zatem do rzeczy i omówienia skutecznych metod utylizacji tego odpadu. Do najlepszych metod zagospodarowania gruzu zaliczyć możemy:

Sposoby na utylizację gruzu

  • Samodzielny wywóz gruzuutylizacja gruzu może przebiegać wielotorowo. Jednym ze sposobów na pozbycie się tego typu śmieci jest ich przekazanie osobie fizycznej. Jest to możliwe po uzyskaniu odpowiednich zgód i w ilościach wskazanych ustawą. Osoba prywatna może zagospodarować nieczystości gruzowe na wiele sposobów. Może to być np. utwardzenie drogi lub zasypanie dołu. Musimy jednak pamiętać, że gruz musi być odpowiedniej czystości tj. pozbawiony lekkich nieczystości takich jak choćby wiaderka po farbach lub worki po cemencie.
  • Wywóz gruzu przez przedsiębiorstwo komunalne – w Polsce rynek odbioru odpadów jest coraz bardziej rozwinięty. Wywozem gruzu i podstawianiem kontenerów na odpady budowlane zajmują się liczne podmioty, które muszą posiadać stosowne uprawnienia. Jeśli więc chcemy, aby utylizacja gruzu przebiegła pomyślnie to warto się rozejrzeć za odpowiednim Wykonawcą. Nasza firma skupia przedsiębiorstwa komunalne, oferując ich usługi w całym kraju.
  • Dostarczenie gruzu do PSZOK – alternatywną formą utylizacji gruzu jest samodzielne dowiezienie odpadów do specjalistycznego punktu. W myśl obowiązującego prawa takim punktem w przypadku mieszkańców będzie lokalny PSZOK. Trzeba pamiętać, że omawiana metoda sprawdzi się raczej w przypadku niewielkich ilości odpadów. Dla większych ilości o wiele bardziej ergonomiczne będzie zamówienie kontenera na gruz .

 

Utylizacja gruzu

Utylizacja gruzu

 

Zobacz też:

Toaleta na działkę ROD
Gdzie wyrzucać odpady opakowaniowe?
Gdzie wyrzucać puszki po farbie?
Wywóz szamba Gdynia
Kontener na odpady budowlane Bielsk Podlaski
Kontener na odpady budowlane Bielsko-Biała