Kontener na styropian

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Czym jest kontener na styropian?

Kontener na styropian to zbiornik, który jest poszukiwany zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Nie ma się co dziwić, skoro odpady o kodzie 17 06 04 powstają przy większości prac dociepleniowych.

Kwestie zagospodarowania styropianu nie należą do najprostszych. Nie wszystkie firmy zajmują się tego typu tematyką i czasami na poszukiwaniu odpowiedniego Wykonawcy trzeba spędzić długie godziny. Problem jest tym większy, że odpadów styropianu nie można gromadzić razem z nieczystościami komunalnymi. Za złamanie tej zasady grożą poważne konsekwencje takie jak np. otrzymanie upomnienia z Gminy za nieprawidłową segregację. Przy wywozie styropianu warto wziąć pod uwagę jego właściwości. Odpad ten jest bezwonny i lekki, a największym problemem przy jego odbiorze jest duża objętość. Jeśli więc chcemy mieć jak największy pożytek z kontenerów na styropian to należy przede wszystkim:

Co jest ważne przy zamówieniu kontenera na styropian?

  • Oszacować ilość styropianukontenery na styropian mogą mieć pojemność od 5 M3 do 36 M3. Jak widać skala ich rozpiętości jest na tyle duża, że nietrudno o pomyłki. Prawidłowe określenie powstałego strumienia nieczystości pozwoli uniknąć dublowania kosztów, gdyż nieczystości zostaną wywiezione bez konieczności domawiania kolejnego zbiornika. W dobie szalejącej inflacji wpływ na taki stan rzeczy ma wysoka cena paliwa.
  • Określić stopień zanieczyszczenia styropianu – dla każdego przedsiębiorcy, świadczącego usługi wywozowe ważne jest, aby zadeklarowany ładunek był zgodny ze stanem faktycznym. Tylko wtedy będzie on w stanie podać, ile będzie kosztować odbiór kontenera na styropian. Jeśli więc nasze odpady zawierają oprócz nieczystości o kodzie 17 06 04 jeszcze inne nieczystości to warto go o tym poinformować. Przy dzisiejszych stawkach za utylizacją śmieci wszelkie odchylenia od stanu faktycznego mogą zaowocować bolesnymi dopłatami.
  • Podać rodzaj styropianu – oprócz styropianu budowlanego, wiele firm i osób prywatnych wytwarza także styropian opakowaniowy. Zapakowanego są w niego np. pralki, lodówki lub meble. Styropian opakowaniowy ma kod 15 01 02 i nie może być składowany razem ze styropianem budowlanym. Jeśli więc posiadamy ten odpad i chcemy go zutylizować to powinniśmy określić jego charakter. Ten rodzaj odpadu jest zazwyczaj tańszy w utylizacji od śmieci budowlanych.

 

Kontener na styropian

Kontener na styropian

 

Zobacz też:

Toaleta na działce ROD
Gdzie wyrzucać puszki po farbie ?
Gdzie wyrzucać śmieci poremontowe ?
Wywóz gruzu Jarosław
Wywóz gruzu Jasło
Wywóz gruzu Jelenia Góra