Segregacja odpadów na budowie

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co charakteryzuje segregację śmieci na budowie?

Segregacja odpadów na budowie to temat, który budzi spore kontrowersje. Jeszcze do niedawna nie był on bowiem tak istotny jak teraz. Wciąż zaostrzające się przepisy środowiskowe burzą jednak taki stan rzeczy i sprawiają, że większą uwagę musimy przywiązywać do tematyki nieczystości.

Jak segregować śmieci z budowy?

W dzisiejszych czasach nie można już wyrzucać „wszystkiego razem”.  Tego typu działania może narazić nas nie tylko na konsekwencje prawne, ale i zwiększone koszty utylizacji śmieci. W ostatnim z wymienionych przypadków regułą jest wycenianie kosztów zagospodarowania całego ładunku jak jego najdroższego przedstawiciela. Mała budowa, czy duża inwestycja wymagają od jej inicjatorów selektywnej zbiórki nieczystości w obrębie całego strumienia odpadów. Jej minimalny zakres wygląda następująco:

Jak wygląda segregacja odpadów na budowie?

  • Odpady komunalnesegregacja odpadów na budowie dotyczy śmieci bytowych, czyli takich które są wytworzone przez pracowników danego przedsiębiorstwa. Butelki po wodzie mineralnej, papiery po kanapkach czy jednorazowe opakowania po posiłkach nie mogą być gromadzone z gruzem czy też innymi nieczystościami budowlanymi. W celu uniknięcia tego typu sytuacji należy się zgłosić do uprawnionego podmiotu wywozowego i podpisać z nim umowę na odbiór śmieci z grupy „20”.
  • Odpady budowlane – kwestię tego co zaliczamy do odpadów budowlanych omawialiśmy w poprzednim artykule. Uwagą naszego wpisu była nakierowana przede wszystkim na wrzucaniu śmieci z grupy „17” do przydomowych pojemników na odpady. Taki proceder jest oczywiście zabroniony a do odpadów z budowy najlepiej jest wynająć kontener lub worki typu big bag. Odrębną kwestią pozostaje segregacja odpadów na budowie w obrębie poszczególnych grup odpadów takich jak np. papa czy styropian. Nasze przedsiębiorstwo zapewnia wywóz śmieci budowlanych na terenie całego kraju.
  • Odpady niebezpieczne – prawie na każdej budowie oprócz nieczystości budowlanych i komunalnych powstają także śmieci niebezpieczne. O tym, czy dany odpad jest niebezpieczny decyduje klasyfikacja zawarta w katalogu odpadów. Nieczystości niebezpieczne oznaczone są „*”. Ich utylizacją zajmują się wyspecjalizowane podmioty, które posiadają stosowne uprawnienia. Odpadów niebezpiecznych nie można mieszać ani z odpadami komunalnymi, ani z tzw. „budowlanką”.

 

Segregacja śmieci na budowie

Segregacja śmieci na budowie

 

Zobacz też:

Aktualna ustawa o odpadach – co powinniśmy wiedzieć?
Gdzie wyrzucać panele podłogowe?
Wywóz papy
Ile kosztuje kontener na gruz?
Kontener na odpady budowlane Kościan
Kontener na odpady budowlane Kościerzyna