Lista odpadów wielkogabarytowych

ŁUKASZ KAMIŃSKI
Specjalista do spraw gospodarki odpadami, pasjonat nowoczesnych technologii w ochronie środowiska.

Co zalicza się do listy odpadów wielkogabarytowych?

Lista odpadów wielkogabarytowych może być ciekawa z bardzo wielu powodów. Interesują się nią zwłaszcza osoby, które muszą wymienić swoje wyposażenie i szukają pomysłów jak pozbyć się nieczystości.

Na niniejszym blogu omówiliśmy sposoby utylizacji gabarytów, ale mniej czasu poświęciliśmy temu, co zaliczamy do tego rodzaju śmieci. I choć wydawałoby się, że temat jest dość oczywisty to warto go doprecyzować, patrząc na to z jakimi problemami trzeba się zmierzyć w przypadku błędnej kwalifikacji śmieci. Od strony przepisów odpady wielkogabarytowe mają kod 20 03 07. „20” na początku kodu odpadu oznacza, że przynależą one do grupy śmieci komunalnych, a więc takich, które pochodzą z naszego bytowania. Lista nieczystości, które są gabarytami jest dość długa, warto jednak wspomnieć, że nie wszystko co jest dużych rozmiarów uznawane jest za tego typu odpad. Częstą nieprawidłowością jest np. uznawanie za gabaryt sprzętu RTV i AGD. Jeśli więc mowa jest o odpadach wielkogabarytowych to uznaje się za nie przede wszystkim:

Przedstawiamy listę odpadów wielkogabarytowych

  • Meble pokojowe – na liście odpadów wielkogabarytowych znaleźć można tapczany, meblościanki, półko, komplety wypoczynkowe, krzesła i taborety. Wymienione przez nas śmieci charakteryzują się w przewadze tym, że są zbudowane z wielu materiałów takich jak np. gąbki, tkaniny, metal czy tworzywa sztuczne. Samodzielnie nie powinno się ich demontować z myślą o umieszczaniu poszczególnych frakcji w koszach do selektywnej zbiórki śmieci. W 99% procentach takie nieczystości nie nadają się bowiem do recyklingu razem ze strumieniem odpadów opakowaniowych.
  • Wyposażenie łazienki – patrząc na gabaryty od nieco innej strony warto przyjrzeć się naszym łazienkom. Do w niej można znaleźć wanny, brodziki czy np. metalowe szafki. Lista odpadów wielkogabarytowych zawiera tego typu nieczystości i można dokonać ich wywozu razem z innymi elementami wyposażenia, które zostały wymienione w pierwszym podpunkcie. Do najlepszych sposobów, aby tego dokonać zaliczyć można zamówienie kontenera na odpady lub samodzielne dostarczenie nieczystości do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Szerzej ten temat opisany został w tym w miejscu.

 

Lista odpadów wielkogabarytowych

Lista odpadów wielkogabarytowych

Zobacz też:

Kod odpadów budowlanych
Do czego służy kontener 3 M3?
Gdzie wyrzucać drewno?
Wywóz szamba Bydgoszcz
Kontener na odpady budowlane Będzin
Kontener na odpady budowlane Bełchatów